Własna wędzarnia – sposób na zdrową żywność

Własnoręcznie uwędzone wędliny, kiełbasy, ryby i sery to wspaniały sposób, by ugościć przyjaciół. To także doskonały sposób na postawienie na rodzinnym stole produktów naturalnych, nieprzetworzonych, bogatych w składniki odżywcze, zamiast konserwantów i niezdrowych chemicznych polepszaczy smaku.

Wędzarnia w ogrodzie – kup lub zbuduj sam

wędzarnie ogrodoweDlaczego warto wędzić samemu? To doskonały sposób na zdrowe jedzenie z pewnego źródła. Samo wędzenie nie jest zbyt skomplikowane, każdy jest w stanie rozpocząć przygodę z wędzarnią na własny użytek. Co będzie potrzebne? Oczywiście wędzarnia. Obecnie wędzarnie ogrodowe produkowane są w kilku różnych odsłonach. Jedna z nich to wędzarnia murowana. Można kupić gotową, ale można też zbudować własną. Wystarczy odrobina umiejętności oraz materiał budulcowy, którym są zazwyczaj cegły, kamień lub beton. Chcąc obniżyć koszty, warto użyć materiałów z odzysku, np. starej cegły z rozbiórki. Pamiętajmy także o właściwym przygotowaniu podłoża pod wędzarnie ogrodowe. Model murowany jest bardzo ciężki i wymaga solidnej podstawy w postaci kostki brukowej, a często nawet wylania fundamentu. Lżejsze natomiast są wędzarnie elektryczne, blaszane i drewniane. Te pierwsze doskonale nadają się dla początkujących, ponieważ dzięki grzałce i termostatowi łatwo jest utrzymać w urządzeniu wymaganą, stałą temperaturę. Modele drewniane natomiast cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd. Są równie użyteczne co reprezentacyjne, stanowiąc piękną ozdobę naszego ogrodu. Pamiętajmy jednak, że modele drewniane są nieco mniej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dlatego wymagają więcej uwagi przy konserwacji.

Niezależnie od technologii wykonania wędzarni, każda składa się z kilku podstawowych elementów. Podstawą jest palenisko, gdzie spala się drewno. Dalej jest komora wędzarnicza, czyli przestrzeń na poddawaną wędzeniu żywność. Następnie kanał dymowy oraz komin do odprowadzania dymu. Niezbędny jest także szyber, który umożliwia rozrzedzanie lub zagęszczanie dymu. Przyda się także zamontowany termometr, umożliwiający kontrolowanie temperatury w urządzeniu.