Uprawa smacznych truskawek

Od połowy maja do nawet końca sierpnia możemy się cieszyć słodkimi truskawkami, które znajdziemy w każdym sklepie spożywczym, na targu czy na placu. Są to jedne z najbardziej lubianych owoców w sezonie letnim, dlatego błyskawicznie są sprzedawane.

Jak skutecznie uprawiać truskawki?

truskawki uprawaDla laika każda roślina potrzebuje jedynie ziemi, słońca i wody, aby urosnąć i dać plony. Jednak sprawa wcale taka prosta nie jest, ponieważ nie każda ziemia będzie idealna pod uprawę wszystkich roślin. W przypadku truskawek, potrzebna jest lekka gleba, która dodatkowo będzie bogata w próchnicę i nie będzie szybko wysychać. Jeżeli chcemy mieć własne truskawki uprawa ich wymaga odpowiedniego nawożenia ziemi. Należy to zrobić przed sadzeniem rośliny i tuż po zbiorach. Idealnym nawozem jest zawsze kompost, który można samodzielnie przygotować w osłoniętym miejscu w ogrodzie lub obornik. Sadzi się dwa rodzaje sadzonek: Frigo i sadzonki zielone. Pierwsze z nich sadzimy wczesną wiosną aż do końca czerwca, a drugą odmianę wczesną wiosną lub późną jesienią. Pierwsza odmiana daje owoce już po pierwszych miesiącach, natomiast zielone sadzonki maksymalnie swoje możliwości owocowania dają dopiero w drugim sezonie. Ponieważ truskawki lubią mieć lekko wilgotną glebę, to bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie ziemi. Jednak nadmiar wody jest szkodliwy, bo znacznie zmniejsza plony. Uprawa każdej rośliny jest w dużej mierze zależna od pogody, dlatego słonecznego lata będzie więcej truskawek niż w czasie deszczowego sezonu.

Najlepiej smakują truskawki zerwane prosto z krzaczka, dlatego lepiej ich długo nie przetrzymywać. bo szybko będą się psuć. Najokazalsze truskawki są tak słodkie, że nie potrzebują niczego więcej do przyrządzenia bezcukrowych przetworów i konfitur.