Tabliczka znamionowa na produktach

W jaki sposób identyfikuje się dany produkt? Każdy odpowie, że wzrokowo i to jest prawda. Przecież patrząc np. na pralkę, nie powiemy, że jest to lodówka. Ale sama nazwa danego sprzętu, to nie wszystko. Lodówka lodówce nie jest równa, tak samo pralka, pralce. Aby je odpowiednio zidentyfikować, potrzeba czegoś więcej. I nie jest to kolor, kształt, czy wielkość.

Co jest na tabliczkach znamionowych?

tabliczki znamionoweTak jak każdy człowiek do identyfikacji potrzebuje nazwiska, tak sprzęt identyfikuje się (opisuje) poprzez tzw. tabliczki znamionowe. Są to przeważnie małe blaszki, montowane na „tyłach” danego sprzętu, czy urządzenia, z odpowiednią ilością informacji właśnie o tym sprzęcie. Najczęściej są one wykonywane ze stali nierdzewnej. Mogą być też zrobione z aluminium, mosiądzu, brązu, czy laminatu grawerskiego. Materiał z którego robi się tabliczki znamionowe powinien być trwały, ponieważ musi on przetrwać wiele lat i być tak samo czytelny, jak za „czasów młodości”. Tabliczki graweruje się przeważnie laserowo, na specjalnych ploterach frezujących. Daje to gwarancję długotrwałej dostępności informacji zawartych na takiej tabliczce. Dla przykładu, sama tabliczka może mieć 0,12 mm grubości, a druk wykonany na niej, to około 0,3 mm. Zdarza się także, że używa się to tego druku o przekroju stożkowym, co jeszcze bardziej dowodzi precyzji wykonania. Informacje zawarte na tabliczkach znamionowych to przeważnie nazwa danego produktu, kto go zrobił i kiedy, oraz certyfikat bezpieczeństwa. 

Tabliczki znamionowe często wykonuje się ze stali kwasoodpornej, aby były właśnie odporne na czynniki atmosferyczne, jeśli dany produkt ma akurat stać na zewnątrz. Dalsze informacje na takich tabliczkach to: numer seryjny, moc znamionowa, masa, ładowność itp.