Skuteczne badanie kleszczy

 

Okres wiosenny i letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te małe pajęczaki mogą stwarzać bardzo realne zagrożenie dla ludzi. Roznoszą one bowiem groźne choroby, które zwalcza się niekiedy przez bardzo długi czas. Najbardziej groźna jest oczywiście borelioza, którą zarazić się można właśnie od kleszczy. W związku z tym warto pomyśleć o przebadaniu kleszcza by szybko wyeliminować ryzyko.

Efektywne badanie kleszcza w laboratorium

gdzie można zbadać kleszczaW naszym klimacie nie ma zwierząt drapieżnych, które by mogły stwarzać dla nas jakieś realne zagrożenie. Jednak najbardziej groźne są te organizmy, których dostrzeżenie jest bardzo trudne. Mowa tutaj oczywiście o wspomnianych wcześniej kleszczach. Te małe pajęczaki przesiadują głównie na liściach drzew i krzewów. Znaleźć je możemy również w trawach gdzie często mają one swoje gniazda. Spory odsetek kleszczy roznosi groźne choroby. W związku z tym warto pomyśleć o przebadaniu kleszcza, który nas ukąsił by dowiedzieć się czy istnieje ryzyko, że zostaliśmy zarażeni. Wiele osób zadaje pytanie odnośnie tego gdzie można zbadać kleszcza. Otóż obecnie w Polsce działa wiele prywatnych laboratoriów, które badania kleszczy wykonują bardzo często. Jeśli zostaniemy ukąszeni przez kleszcza to pierwszym krokiem jest jego delikatne wyjęcie. Pamiętajmy by robić to przy użyciu pęsety lub specjalnych szczypiec przeznaczonych do tego typu czynności. Zakupić je możemy w aptece.

Po wyjęciu kleszcza z naszego ciała należy umieścić go na jałowej gazie, którą następnie trzeba zabezpieczyć na czas transportu. Laboratoria zajmujące się badaniem kleszczy mają swoje punkty pobrań w wielu miastach. Obecnie stosuje się też różnorakie techniki związane z badaniem kleszcza pod kątem boreliozy. Najbardziej popularna jest metoda western blot.