Samochód osobowy jak komputer

Nowe samochody osobowe posiadają większość podzespołów sterowanych komputerowo. To znacznie utrudnia zadanie diagnozy i naprawy auta w przypadku usterki. Potrzebny jest do tego automatyk samochodowy. Niekiedy także przyczyną awarii jest sam układ sterujący samochodu i nie jest to wcale rzadka przypadłość.

Jak dokonać klonowania sterownika komputera pokładowego?

Klonowanie sterownikaSterowniki samochodowe to centralne jednostki sterujące, które zarządzają pracą samochodu przyjmując informacje z czujników i w odpowiedni sposób na nie reagując. To w nim fabrycznie zaprogramowanych jest wiele funkcji samochodu, a także tam trzeba dokonywać zmian w przypadku gdy chcemy, aby auto działało inaczej. Jak to jednak każde urządzenie elektroniczne, także ten element może sam ulec uszkodzeniu. Może się w nim popsuć niemal wszystko począwszy od wbudowanych kondensatorów, aż po pamięć komputera. W najgorszym wypadku trzeba taki element wymienić na nowy. Co jednak w takim przypadku z ustawieniami naszego auta? Klonowanie sterownika powinno rozwiązać ten problem. Możemy przed wymianą sterownika zgrać wszystkie danę na dysk komputera diagnostycznego, a następnie przesłać je z powrotem do wymienionej już jednostki. Dzięki temu nawet nie poczujemy tego, że wymieniliśmy komputer w naszym pojeździe, gdyż będzie on działał tak samo jak stary przed awarią. Taką usługę realizuje wiele zakładów zajmujących się elektryką samochodową.

Trzeba na koniec zwrócić jednak uwagę szanownych czytelników na fakt, że taka kopia zapasowa pamięci jest możliwa tylko wtedy, gdy do sterownika jest jeszcze dostęp. Jeśli ulegnie on dość poważnej awarii, to taki dostęp może być niemożliwy. Dlatego ważne jest, aby nie czekać na ostatnią chwilę, tylko zgłaszać się do specjalisty wraz z pojawieniem się pierwszych objawów usterki.