Pomoc w kolce

 

Pojawienie się na świecie dziecka, niemalże całkowicie zmienia życie rodziców. Od teraz jego potrzeby są na pierwszym miejscu. Kiedy maluch płacze, to rodzice robią co mogą, aby temu zaradzić, choć czasem nie jest to proste.

Jak pomóc dziecku w kolce?

co jest polecane na kolkę dla niemowlakaNoworodki i niemowlaki nie potrafią jeszcze mówić i komunikować w czytelny sposób swoich potrzeb. Potrafią jedynie płakać i w ten sposób sygnalizować swoje potrzeby. Dla wprawnego obserwatora, łatwo będzie rozróżnić płacz dziecka z powodu głodu, kiedy coś go boli czy się przestraszy, ponieważ ich ton i nasilenie jest odmienne. Maluchy często płaczą z powodu kolki i jest to wyjątkowo intensywny płacz, który ciężko pomylić z czymś innym, ponieważ pojawia się nagle, pomimo, że wszystkie podstawowe potrzeby malca zostały zaspokojone. Co jest polecane na kolkę dla niemowlaka najlepiej wie lekarz pediatra, ale można też poszukać w internecie sprawdzonych sposobów. Wielu rodziców poleca masowanie dziecku brzuszka okrężnymi ruchami. Należy zacząć w jego górnej części i powoli schodzić w dół, aby ułatwić wydostanie się z układu pokarmowego pęcherzyków powietrza, które często przyczynia się do powstania kolki. Podczas jedzenie dzieci łykają czasem zbyt dużo powietrza i nie można tego zmienić, ponieważ maluch nie rozumie, że ma w inny sposób jeść. Można też położyć na brzuszku ciepły okład z pieluszki lub termofor, który rozluźni w naturalny sposób spięte mięśnie. Jeżeli nie pomagają domowe sposoby, to można zastosować środki farmakologiczne.

Niektóre dzieci w ogóle nie doświadczają kolek, ale są też takie, które cierpią z jej powodu nawet każdego dnia przez kilka tygodni. Dla dziecka kolka jest bardzo bolesna, dlatego nie warto zwlekać z udzieleniem mu pomocy, której bardzo potrzebuje.