Odzysk ciepła dzięki wentylacji mechanicznej

Odzyskiwanie ciepła za pomocą wentylacji, czy to w ogóle jest możliwe? Otóż okazuje się, że tak. Innowacyjne rozwiązanie jakim jest rekuperacja pozwala na odzyskiwanie ciepła, które ponownie jest wykorzystywane do ogrzewania naszych pomieszczeń, ale jak dokładnie to działa?

Jak wentylacja mechaniczna odzyskuje ciepło?

odzysk ciepła z wentylacji lublinJak sama nazwa wskazuje jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, więc ciepło odzyskuje za pomocą specjalnie przystosowanego do tego urządzenia, które nazywane jest rekuperatorem bądź sercem całej instalacji. To właśnie w tym urządzeniu dochodzi do przekazania ciepła z brudnego i zanieczyszczonego powietrza, które pobierane jest z naszych pomieszczeń temu, które pozyskiwane jest z zewnątrz. Należy jednak wspomnieć o tym, że te dwa różne strumienie nie mieszają się ze sobą, gdyż wędrują one dwoma różnymi kanałami. Pewnie sobie teraz pomyślicie i gdzie tutaj oszczędność skoro urządzenie musi być jakoś zasilane i pewnie jest to prąd. Otóż tak, rekuperator zasilany jest energią elektryczną, ale jej zużycie jest niewielkie, dlatego nasze rachunki za ogrzewanie nie będą znacząco wyższe. Co zyskujemy? Dostęp do świeżego i czystego powietrza przez całą dobę. Jest to ogromna zaleta, szczególnie dla alergików, którzy w okresie pylenia nie mogą otwierać okien. W przypadku wentylacji mechanicznej otwieranie okien nie jest konieczne a powietrze jest dodatkowo oczyszczane ze wszelkich alergenów. Odzysk ciepła z wentylacji lublin przebiega przez całą dobę, co pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Sama mam taki rodzaj wentylacji i jestem z niego bardzo zadowolona. Nie tylko oszczędzam na rachunkach za ogrzewanie, ale również poniosłam niższe koszty związane z wykończeniem domu, gdyż ilość grzejników jak była konieczna do ogrzania domu zmniejszyła się o kilka sztuk.