Jakie właściwości ma stal w typie 1.4828?

W konstrukcjach, w których panuje środowisko agresywne, to znaczy takie, które narażone jest na oddziaływanie wysokich temperatur, stosuje się stal żaroodporną, czyli taką której struktura nie rozpada się pod wpływem gorąca. Najczęściej stosowaną stalą żaroodporną jest stal w typie 1.4828.

Stal żaroodporna w typie 1.4828

stal rodzaju 1.4828Stale żaroodporne to takie, które wykazują odporność na temperatury powyżej 550 stopni Celsjusza. Stal w typie 1.4828 to stal żaroodporna i żarowytrzymała. Wytrzymuje temperatury w zakresie do 1000 lub 1150 stopni Celsjusza w powietrzu. Jej kształt i struktura nie ulega wypaczeniu i zmianie. Jest to stal typu austenitycznego, zbudowana ze stopu niklu, krzemu i chromu. Nie jest to jednak stal odporna na korozję i powinna być używana w środowiskach gazowych, w których występuje duże natężenie siarki. Jeżeli w danym środowisku panuje duże natężenie spalin, może pracować jedynie do temperatury 600 stopni Celsjusza. Stal rodzaju 1.4828 wykorzystuje się do   dużych elementów budowlanych, a także do mniejszych konstrukcji, takich jak przewody czy urządzenia, wykorzystywane w branżach pirotechnicznych. Najczęściej jednak stosuje się ją do budowy kominów i przewodów. Jest budulcem urządzeń służących do wypalania, na przykład koszy do wypalania lub wkładów do kominów. Obecnie stal jest teraz umacniania na stopy innych pierwiastków, tak by uniemożliwić pojawianie się jakichkolwiek perforacji. Jest ona dość łatwa do spawania, dzięki czemu można ją łączyć z innymi rodzajami stali. Trzeba jednak uważać, ponieważ jest to stal, która może kruszeć przy niewłaściwej obróbce.

Stal w typie 1.4828 to stal żaroodporna, która wykorzystywana jest w szczególności w przemyśle grzewczym. Jej struktura sprawia, że jest odporna na topnienie i na inne uszkodzenia mechaniczne, szczególnie wtedy kiedy pracuje w środowisku o wysokim przedziale temperatur.