Jak prawidłowo skonstruować dach?

 

Dach jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Bardzo ważne jest, by był on solidny i odporny na różne niekorzystne warunki środowiskowe. Dlatego też powinien być on oparty o możliwe jak najbardziej wytrzymały stelaż.

Czym powinna się wyróżniać więźba dachowa?

więźba dachowa podkarpacieDach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Dlatego tez tak istotne jest, by był on oparty o możliwie jak najsolidniejszy stelaż. Przykładem może być tu więźba dachowa podkarpacie jest tym regionem, gdzie wiele dachów jest zbudowanych właśnie w ten sposób. Ten rodzaj stelażu ma tę zaletę, że może być stosowany do niemal każdego projektu dachu. Stelaż ten zbudowany jest z drewna konstrukcyjnego, który musi posiadać pewne, ściśle określone cechy. Musi być ono wysokiej jakości – najlepiej by było to drewno sosnowe, a także musi być w odpowiedni sposób wysuszone, najlepiej do poziomu 20 % wilgotności. Tylko w takim wypadku więźba będzie jednocześnie bardzo wytrzymała, jak również w pewnym zakresie elastyczna. Co ciekawe, w przypadku budynków jednorodzinnych więźba dachowa jest tak naprawdę jedynym rozsądnym wyborem. Jest to bowiem konstrukcja lekka, co w przypadku małych budynków jest bardzo istotne. W ich przypadku konstrukcja dachowa oparta o stal mogłaby się zupełnie się nie sprawdzić, biorąc pod uwage że do wagi stelażu trzeba doliczyć jeszcze wagę samego pokrycia dachowego. Dlatego właśnie nie powinno dziwić że obecnie więźba dachowa jest w dalszym ciągu najpopularniejszym rodzajem stelażu dachowego.

Dach zawsze powinien być oparty o możliwie jak najsolidniejszy stelaż. Tylko wtedy będzie faktycznie odporny na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne – przede wszystkim silny wiatr. Obecnie najpopularniejsze są stelaże zbudowane z solidnego drewna konstrukcyjnego, które dobrze znoszą na przykład silny wiatr.