Jak pracują asystenci osób starszych?

Kiedy chorują nasi najbliżsi, to najczęściej sami się nimi opiekujemy, bo czujemy taką potrzebę. Jednak nie każdy ma taką możliwość, bo na przykład bardzo daleko mieszka lub jego praca mu na to nie pozwala. W takiej sytuacji pozostaje zatrudnić asystenta.

Gdzie znaleźć asystentkę osoby starszej?

asystent osoby starszejMyśląc o opiece na seniorami i schorowanymi osobami, przeważnie myślimy o opiekunce, która może się zająć taką osobą nawet przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Jednak w ostatnim czasie powstał nowy zawód, będący odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie. Jest to asystent osoby starszej, który wymaga skończenia studiów wyższych na kierunku Asystent Osoby Starszej i Niepełnosprawnej. Taka osoba musi się dobrze znać na podstawach prawnych pomocy społecznej, ochrony zdrowia, zatrudnienia oraz rehabilitacji. W czasie szkolenia, studenci mają zapewnione praktyki, które pozwalają im lepiej zrozumieć istotę zawodu. Do głównych obowiązków asystenta osoby starszej należy pomaganie jej w utrzymaniu higieny osobistej i czystości otoczenia. Pomoc w czynnościach domowych takich jak pranie, sprzątanie czy gotowanie. Asystent jest także wsparciem psychicznym dla seniora i jego rodziny, szczególnie jeżeli chory jest w ciężkim stanie. Do jego obowiązków należy też dbanie o edukację podopiecznego, motywowanie go do działania czy organizowania czasu wolnego. Czasem bywa, że asystent jest jedyną osobą, z którą senior ma kontakt, więc musi on zaspokoić wszystkie jego potrzeby, także emocjonalne.

Asystenci muszą się wykazywać empatią, cierpliwością, inteligencją społeczną czy wrażliwością. Niesienie pomocy osobom starszym może być satysfakcjonującą pracą, jeżeli właściwie do niej podejdziemy. W Polsce z każdym rokiem przybywa profesjonalnych asystentów.