Czy warto nosić maskę z filtrem ffp3?

Noszenie maseczek w ostatnich czasach stało się obowiązkiem każdego i to bez żadnych wyjątków. Jest to związane przede wszystkim ze zdrowiem, ponieważ maseczka ma chronić przed zarażeniem, a także ograniczać przenoszenie się wszelakich bakterii. 

Czym charakteryzuje się maska z filtrem ffp3? 

maski z filtrem ffp3Warto zacząć od tego, że poprawnie noszona maska powinna zakrywać usta i nos, a wszelkie odchylenia od tych norm powodują ryzyko zarażenia się. Dlatego tak ważne jest, żeby te strefy były dobrze zasłonięte. Maskami, które dokładnie przylegają do twarzy są maski z filtrem ffp3. Przy tym warto zaznaczyć, że maskę można nosić tylko do chwili zwilgotnienia – sama wilgoć sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów odpowiedzialnych za choroby. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia. Maski te inaczej można nazwać maskami antywirusowymi i antybakteryjnymi. Mogą one zatrzymać nawet do 99% cząsteczek, co wiąże się oczywiście w wirusami, bakteriami lub innymi pyłami, które szkodliwie wpływają na zdrowie. Ten rodzaj masek jest właściwie przeznaczony jedynie dla osób, które mają bezpośredni kontakt z osobami chorymi np. dla lekarzy, którzy muszą pracować w warunkach mogących przyczynić się do pogorszenia zdrowia lub nawet utraty życia. Ten rodzaj maseczek nie jest zbyt łatwo dostępny – i przede wszystkim dostają je osoby pracujące w służbie zdrowia. Zazwyczaj maseczki składają się z kilku warstwa. Podstawowa warstwa jest tą wierzchnią i jest ona swoistą barierą antystatyczną. Tworzy też warstwę twarzową, a z tego względu jest ona zrobiona z materiałów, które są delikatne dla ludzkiej skóry i nie uczulają.

Noszenie maseczki to obowiązek każdego, kto dba nie tylko o swoje własne zdrowie, ale również o innych. Nie powinno ignorować się wszelkich zaleceń, jakie pojawiają się w kraju i rzetelnie się do nich stosować, bo tylko wtedy zarażeń może być mniej.