Jak ekologicznie pozyskać ciepło?

W dużych miastach coraz częściej spotykane są instalacje odnawialnych źródeł energii. Jest to spowodowane wzrostem kosztów zakupu poszczególnych mediów, a także rosnącym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Właśnie dlatego zarówno osoby prywatne jak i również instytucje czy przedsiębiorcy poszukują alternatywnych sposobów pozyskiwania poszczególnych rodzajów energii.

Gdzie można zamontować pompę?

pompy ciepłaW tym celu mogą być wykorzystane właśnie źródła rozproszone takie jak chociażby fotowoltaika, panele słoneczne czy turbiny wiatrowe lub wodne. Oprócz tego na rynku coraz częściej spotykane są rozwiązania wykorzystujące geotermię czy pompy ciepła, które są szczególnie popularnym sprzętem. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie energii cieplnej, która następnie jest zużywana do ogrzewania budynku lub przygotowania wody użytkowej. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian pomp, które posiadają odmienną charakterystykę oraz właściwości. Obecnie najczęściej spotykane są urządzenia bazujące na powietrzu jako dolnym lub górnym źródle. Takie sprzęty mogą być bowiem zainstalowane praktycznie w dowolnym miejscu. Oprócz nich są również dostępne inne konfiguracje, które wykorzystują sondy pionowe lub kolektory płaskie. Dodatkowo na rynku coraz częściej spotyka się tak zwane układy hybrydowe, w których oprócz pomp funkcjonują również inne źródła wytwórcze. Takie projekty stają się popularne.

Przykładowo do wytwarzania prądu, który jest niezbędny do zasilania sprężarki wykorzystuje się panele fotowoltaiczne lub turbiny wiatrowe. W ten sposób cały układ staje się jeszcze bardziej ekologiczny. Jak widać obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych technologii, które pozwalają znacznie ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery, a także podnieść ekonomię. Dzięki nim czynione są oszczędności, które pozwalają lepiej wykorzystać dostępny potencjał.


Opublikowano

w

przez

Tagi: