Rekuperator efektywnie odzyskuje ciepło w budynkach

Prawidłowa wentylacja budynku jest bardzo ważnym elementem. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje może nieść za sobą brak instalacji wentylacyjnej oraz z znikomej skuteczności wentylacji tradycyjnej w porównaniu do nowych nowoczesnych technik stosowanych już coraz częściej. Innowacyjne technologie coraz częściej są spotykane podczas budowy wszelkiego rodzaju budynków, które są miejscem pracy lub zamieszkania ludzi.

Czym jest rekuperacja i jak działa? 

RekuperacjaTradycyjna wentylacja grawitacyjna, kiedyś stosowana najczęściej działała na zasadzie zasysania powietrza przez kominy. Główną wadą tej metody jest brak eliminacji wilgoci z pomieszczeń. Rekuperacja natomiast jest wentylacją mechaniczną i działa dzięki ruchowi powietrza wytwarzanego przez maszynę. Proces taki umożliwia kontrolowanie wytwarzanego powietrza i likwidowanego powietrza i w ten sposób odzyskiwanie ciepła z wcześniej już nagrzanego i zanieczyszczonego powietrza. Pisząc prościej rekuperacja wymienia zużyte brudne powietrze na nowe czyste i automatycznie odzyskuje z niego ciepło. Po instalacji w domu rekuperatora, który jest sercem całej instalacji wentylacja zaczyna działać. Urządzenie wydobywa powietrze w pomieszczeniach w dwóch kierunkach. Pierwszy ciąg zasysa powietrze zimne i niezanieczyszczone natomiast drugi pochłania powietrze brudne i zanieczyszczone. Strumienie te spotykają się w głównej komorze nie mieszając się ze sobą, ponieważ płyną oddzielnymi liniami transportowymi. Powietrze ciepłe przechodzi przez specjalny zamiennik ciepła i w nim zostawia swoją energię, natomiast powietrze zimne przejmuje to ciepło. Nowe czyste cieple powietrze wprowadzane jest do domu natomiast brudne z niego usuwane. Proces ten nie tylko nagrzewa powietrze, ale również oczyszcza jest ze wszelkiego rodzaju pyłków alergicznych. Jest to wielka przewaga nad konwencjonalnymi systemami wentylacyjnymi. 

Do wyboru mamy dwa rozwiązania tradycyjną wentylację grawitacyjną oraz system rekuperacyjny. Dla naszego zdrowia oraz komfortu warto zastanowić się nad drugim innowacyjnym system wentylacji pomieszczeń. Jeśli nawet pominiemy kwestię kosztów, które się zwrócą korzyści zdrowotne powinny przesądzić o wyższości rekuperacji nad zwykłą wentylacją grawitacyjną z wyżej wymienionych powodów. Wraz z coraz większą ilością budowanych budynków rekuperacja będzie stosowana coraz częściej.


Opublikowano

w

przez

Tagi: