Rodzaje i dostepne funkcje gramofonu

 

Dostępne w sprzedaży gramofony, różnią się od siebie rodzajem napędu oraz oferowanymi funkcjami. Istnieje kilka podstawowych wersji gramofonów, dostosowanych do konkretnego użytkownika i jego wymagań. Producenci współczesnych gramofonów wyposażają je w wiele cyfrowych dodatków rodem z XXI wieku.

Co charakteryzuje różne rodzaje gramofonu?

paski do gramofonuPodstawową rzeczą odróżniającą rodzaje gramofonów jest rodzaj ich napędów. Wyróżniamy napęd, w którym wykorzystuje się paski do gramofonu, napęd przekładniowy lub napęd bezpośredni. Do najpopularniejszych zalicza się zdecydowanie napęd paskowy. Kolejną cechą odróżniającą poszczególne modele gramofonów jest rodzaj zastosowanej igły. Cechuje je kształt, który wpływa na warunki odsłuchu płyty i ich jakość. Odróżnia je tez między sobą typ użytego materiału do ich produkcji. W sprzedaży znajdziemy także gramofony manualne, półautomatyczne i automatyczne. Te ostatnie, posiadają w pełni zautomatyzowaną obsługę, dzięki której nie musimy ręcznie przygotowywać obrotu talerza i opuszczać igły. Współczesne gramofony możemy spotkać, z wbudowanymi dodatkowymi funkcjami. Możliwe jest w nich odczytywanie nośników USB, płyt CD czy kart pamięci. Można także zgrywać zawartość płyty winylowej bezpośrednio na nośnik przenośny w formacie mp3. Często odtwarzać w gramofonie można także klasyczne kasety audio.

Gramofon jest urządzeniem, które niewątpliwie przetrwało próbę czasu. Producenci starają się dopasować do trendu i powracającej mody na płyty winylowe. Gramofony są oferowane w przeróżnych wersjach zarówno jako osobne produkty, jak i połączone w zestawy i multi urządzenia audio, odtwarzające każdy rodzaj nośnika z zapisaną na nim muzyką. Mogą być sterowane ręcznie lub posiadać wbudowany interfejs cyfrowy.

 


Opublikowano

w

przez

Tagi: