Czystość pomieszczeń po akcji gaszenia pożaru gazem

Jeszcze kilkanaście lat temu najważniejsze w trakcie gaszenia pożarów było to, by szybko doprowadzić do zaprzestania rozprzestrzeniania się ognia i by cała akcja gaśnicza była bezpieczna dla ludzi. Obecnie producenci środków gaśniczych zwracają bardzo dużą uwagę na same właściwości środków gaśniczych.

Skuteczne gaszenie pożarów środkami gazowymi

gaszenie gazemChodzi nie tylko o bezpieczeństwo działania tych środków, ale też ugaszenie pożaru tak szybko, by nie doprowadził on do ogromnych strat finansowych. Jest to szczególnie ważne w dużych przedsiębiorstwach – zwłaszcza tych, które zajmują się elektroniką np. komputerami, serwerami, telefonami komórkowymi, sprzętem AGD i RTV. Gaz do gaszenia pożaru musi być skuteczny. Jego skuteczność polega nie na samym ugaszeniu ognia, ale również braku wpływu na sprawność gaszonych urządzeń. Aktualnie gaszenie gazem jest bardzo popularne. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na montaż systemów, które w razie pożaru będą wykorzystywać właśnie gaz gaśniczy. Gaszenie wodą jest stosowane bardzo rzadko, bo woda niszczy gaszone urządzenia, więc jeśli straty nie będą spowodowane ogniem, to i tak pojawią się w wyniku działania środka gaśniczego, jakim jest woda. Tego problemu nie w przypadku gaszenia gazem. Pomieszczenia obejmowane akcją gaśniczą powinny zostać po jej zakończeniu czyste. Standardowymi środkami gaśniczymi jest to trudne do osiągnięcia. Gaz z kolei nie brudzi pomieszczeń ani urządzeń i jest całkowicie nieszkodliwy.

Ważne jest także to, by środek gaśniczy nie był niebezpieczny dla środowiska naturalnego. Dziś zwraca się na to szczególną uwagę. Gaz nie może przyczyniać się do powstawania zanieczyszczeń środowiskowych, zwłaszcza atmosferycznych. Dlatego w środkach gazowych stosowane są tylko gazy, które nie powodują żadnych zmian w środowisku naturalnym.


Opublikowano

w

przez

Tagi: