Studnia, szambo i kurnik – jak żyć ekologicznie?

Po przeprowadzce z miasta na spokojną wieś w województwie mazowieckim postanowiłam postawić na ekologię. Dbałość o środowisko, zdrowe własne owoce i warzywa. Kilka kur dla swojskich jajek, może jakiś królik. Poza miastem znacznie łatwiej wprowadzić słowa w czyn.

Czy opłaca się założyć przydomowe szambo?

przydomowe szamba betonowe w mazowieckimJuż przy projektowaniu domu zdecydowaliśmy się nie podłączać się do sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Co prawda ceny przydomowych ekologicznych instalacji początkowo zbiły nas z nóg jednak na szczęście okazało się, że przydomowe szamba betonowe w mazowieckim objęte są programem dofinansowań. Podobnie jest z instalacją przydomowej oczyszczalni kompatybilnej z szambem. Dzięki temu koszty całej instalacji były porównywalne do normalnego podłączenia do sieci. Istotną sprawą do której należy się przyzwyczaić przy posiadaniu szamba to specyficzny dobór środków czyszczących, płynów do mycia naczyń, podłóg i innych. Powinny być to środki biodegradowalne „współpracujące” z przyjaznymi bakteriami w szambie, motywacja to odpowiedniego doboru tych środków jest tym większa, że po oczyszczeniu tej samej wody używać będę do mycia czy podlewania ogrodu. Nieprzyjemny zapach, o którym ostrzegał mnie wykonawca projektu utrzymywał się jedynie przez pierwsze trzy tygodnie, teraz już jedynym zapachem w ogrodzie jest przyjemna woń różnorodnych kwiatów i ziół. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak tylko postawić mały kurnik i wygrodzić wybieg dla królików.

Przy odrobinie szczęścia, będę mogła być niemal całkiem samowystarczalna pod względem owoców i warzyw. Jaja i część mięsa także pozyskam sama a to wszystko w sposób przyjazny środowisku, przy minimalnej tylko produkcji zanieczyszczeń. Nie chodzi tu nawet o kwestie finansowe, które i tak wypadają tu bardzo korzystnie, ale o satysfakcję z ekologicznego życia.


Opublikowano

w

przez

Tagi: