mała architektura miejska

Wszystko o małej architekturze miejskiej

Włodarze miast nie mają łatwego zadania. Zaprojektowanie elementów przestrzeni publicznej to niełatwe zadanie. Wszak nie tylko kamienice i bloki tworzą miasto. Bardzo ważne są też elementy pomniejsze, czasem, można powiedzieć, że wręcz detale, które jednak muszą tworzyć spójną całość z architekturą miasta.

Mała architektura to ławki czy donice

mała architektura miejskaTe detale to właśnie najlepsza mała architektura miejska, czyli ławki, kosze na śmieci, donice. Łatwo zauważyć, że przed ważniejszymi budynkami publicznymi w mieście stoją duże donice, które zostały w ciekawy sposób zaprojektowane. Do tego płyta tarasowa wykorzystana w różnych konfiguracjach – na niektórych ulicach wzór ażurowy, gdzie indziej wzór marmurowy czy złoty kolor. Producenci oferują naprawdę ogromny wybór elementów tworzących przestrzeń publiczną, wystarczy wyszukać w internecie hasło np. ławka parkowa betonowa i już naszym oczom ukaże się mnóstwo wzorów, projektów, ciekawych rozwiązań. Dziś ławki to niekiedy małe dzieła sztuki i nie ma w tym zdaniu przesady. Do tego dochodzą przecież także inne elementy, jak np. nowoczesne donice i fantazyjne kosze na śmieci, nietuzinkowe popielnice i wymyślne barierki. Kiedyś stawiano na cenę – ma być tanio, niekoniecznie ładnie, niekoniecznie trwale. Teraz osoby odpowiedzialne za małą architekturę miasta zwracają baczną uwagę na jakość i funkcjonalność oraz design tych detali. Kolor drewna, kolor wykończeni, rodzaj materiału, wzór, elementy dekoracyjne – to wszystko ma znaczenie i decyduje o wyborze danego projektu.

Meble miejskie muszą być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, wygodne, spełniające swoja rolę – czy to mówimy o ławkach, stojakach na rowery, kraty pod drzewa czy osłony drzew. Jak widać, wiele elementów kryje się pod tym hasłem Warto zapoznać się więc z ofertą firm, wykonujących tego typu produkty.


Opublikowano

w

przez

Tagi: