Kiedy potrzebne są pomiary geometrii maszyn i czym są?

Obecnie maszyny stanowią nieodłączną część naszego życia. Każda hala produkcyjna niezależnie od gałęzi przemysłu wyposażona jest w wiele maszyn w dużym stopniu ułatwiającym pracę ludziom. Z maszyn korzystają również punkty usługowe typu myjnie, biura i urzędy. Czy wyobrażacie sobie zatem co by było gdyby wszystkie maszyny stanęły?

Niezbędne pomiary geometrii maszyn

pomiary geometrii maszyn 3DPrawdopodobnie nawet gdyby jedna maszyna stanęła, stanęłaby cała produkcja, a także niemożliwe by było wykonanie wielu codziennych czynności. Dlatego, aby zapobiec możliwości wystąpienia takiego zajścia regularnie należy maszyny poddawać badaniom technicznym i zabiegom konserwacyjnym. Jednym z takich badań są własnie pomiary geometrii maszyn. Mamy kilka możliwości na ich przeprowadzenie – pomiary geometrii maszyn 3d a także laserowe pomiary geometrii maszyn, za pomocą których sprawdza się prostoliniowość, kąty, płaskość powierzchni, prostopadłości, położenie stołów obrotowych i wałów, dynamiczność, dokładność pozycjonowania, a także liniowe i nieliniowe kompensacje pomiarów i błędów prostoliniowości. Pomiarom geometrii maszyn poddaje się między innymi maszyny takie jak CNC, frezarki, tokarki, wytaczrki, plotery, grawerki, szlifierki, maszyny współżędnościowe, a także przecinarki plazmowe i laserowe. Badaniom geometrii poddaje się nie tylko maszyny, ale także i elementy infrastruktury jak mosty, budynki co pozwala na zachowanie ich w stanie nie zagrażającym bezpieczeństwu użytkującego ich społeczeństwa.

Sukcesywne dokonywanie pomiarów jest niezbędne nie tylko by nie dopuścić do awarii, ale także by zdiagnozować jak najszybciej już występujące nieprawidłowości jak produkcja niedoróbek, zmniejszenie wydajności i dokładności, w takim przypadku badanie umożliwi określenie przyczyny problemu w celu jego wyeliminowania. 


Opublikowano

w

przez

Tagi: